Δεν τα κατάφερε ο Ηρακλής Λάρισας…

Προβολές: 1222

alt

Του ΣΑΚΗ ΓΚΟΥΡΝΕΛΗ

Ούτε στο πρώτο εντός έδρας ματς έστω και στο γήπεδο της Φιλιππούπολης (λόγω εργασιών στο γήπεδο της Νεάπολης), ο νεοφώτιστος στη Γ΄Εθνική Ηρακλής Λάρισας κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης μιας και γνώρισε την ήττα με 2-0 από τον αξιόμαχο Α.Ο. Σελλάνων.

alt

Μια νίκη που κατακτήθηκε δίκαια σύμφωνα με τη συνολική εικόνα του αγώνα, από το συγκρότημα του Λαρισαίου τεχνικού Γιάννη Μπουρνάκα καθώς έδειξε ένα αξιόμαχο και καλοδουλεμένο σύνολο και δικαιολογημένα βρίσκεται στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας του 3ο ομίλου.

alt

Στον αντίποδα οι «βυσσινί» των Χρήστου Χατζηλιάδη-Θάνου Τριανταφυλλόπουλου αν και έδειξαν διάθεση για μια ακόμη φορά, φαίνεται πως κάτι τους λείπει και ίσως τους στοιχίζει και η απειρία στο ξεκίνημα, πληρώνοντας… κάθε ατομικό λάθος αλλά σίγουρα δεν έχει χαθεί τίποτα αφού ο δρόμος είναι μακρύς και θα χρειασθεί ακόμη μεγαλύτερη προσπάθεια.

alt

Ο Τζέκος έδωσε το προβάδισμα…

Ο Ηρακλής ξεκίνησε επιθετικά στο ματς και μόλις στο 1΄ο Ζαφειρίου αν και βρέθηκε σε θέση βολής αντί να σουτάρει, προτίμησε να πασάρει στον Κακαβίτση και χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

Επτά λεπτά αργότερα ένα καλό σουτ του Κοντού έφυγε άουτ ενώ την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Χριστίδη στο 28΄.

Για να φτάσουμε στο 29΄όταν ο Παπαγεωργίου και μετά από ωραία προσπάθεια, βρήκε ωραία τον Τζέκο μέσα στην «καρδιά» της άμυνας και υψηλόσωμος φορ με προβολή έκανε το 0-1.

Μάλιστα τα Σέλλανα θα μπορούσαν να σκοράρουν εκ νέου στο 32΄αλλά ο Παπαγιάννης απογειώθηκε στο «Γ» και απομάκρυνε το καλοζυγισμένο σουτ του Μπιτέλη.

alt

Προσπάθησε ο Ηρακλής αλλά…

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Ηρακλής ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Αρχοντή μετά από προσπάθεια του Νεμπεγλέρα αλλά ο ρέφερι της αναμέτρησης έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

Και στο 50΄ο Τσακάλι προσπάθησε να γυρίσει με το κεφάλι τη μπάλα στον Παπαγιάννη, παρενεβλήθη ο Κοντός ο οποίος με ψηλοκρεμαστό πλασέ έγραψε το 0-2.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Μπιτέλης είχε ένα ακόμη καλό σουτ που έφυγε άουτ.

Παρά την απογοήτευση από το 0-2, οι «βυσσινί» προσπάθησαν να αντιστρέψουν την κατάσταση και στο 65΄ο Σταυράκης απομάκρυνε σε κόρνερ του σουτ του Μουξιού ενώ στο 67΄ένα καλό σουτ του Νεμπεγλέρα κάπου βρήκε και κατέληξε κόρνερ.

alt

Τελευταία καλή στιγμή του αγώνα στο 90΄ένα σουτ του Τζουμάκη το οποίο εξουδετέρωσε εύκολα ο Παπαγιάννης ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Νεμπεγλέρας βρέθηκε στο έδαφος από σπρώξιμο του Τζάνη αλλά και πάλι ο ρέφερι είπε «όχι» με το 0-2 να είναι και το τελικό σκορ.

Η διαιτησία

alt

Ο ρέφερι της αναμέτρησης κ. Μελτζανίδης προσπάθησε να αποδώσει δικαιοσύνη αλλά ελέγχεται για τις φάσεις των 48΄και 92΄ όπου ο Ηρακλής διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι (είχε βοηθούς τους κ.κ. Παπαδάκη και Χριστοδούλου-Ημαθίας).