11 Δεκέμβριος 2011

Δεν λυγίζει με τίποτα ο Τύρναβος…

Προβολές: 720

alt

Για μια ακόμη φορά ο Τύρναβος απέδειξε πως είναι γεννημένος για μεγάλα παιχνίδια αφού κατάφερε να κατακτήσει έναν πολύτιμο πόντο στην έδρα της Καλαμαριάς μιας και αναδείχθηκε ισόπαλος με 2-2 έστω και με αυτογκολ στις καθυστερήσεις.

alt

Παιχνίδι στο οποίοι οι παίκτες του Μιχάλη Ζιώγα έκαναν κατάθεση ψυχής και κατέκτησαν πανάξια τον πόντο αυτόν που τους διατηρεί αήττητους στο πρωτάθλημα.

Δυνατά οι γηπεδούχοι…

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα του Απόλλωνα να είναι πιο επιθετική και να πιέζει την εστία του Καραναστάση. Στο 13΄ο Καραπατσακίδης με κεφαλιά έβαλε μπροστά στο σκορ τον Απόλλωνα, εξέλιξη που σαφώς ήθελε να αποφύγει ο Μιχάλης Ζιώγας.

Το γκολ ήταν και η μοναδική καλή φάση στο πρώτο ημίχρονο. Και οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά μιας και το παιχνίδι παίζονταν στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Εκτός του γκολ καταγράφηκε και ένα καλό σουτ του Δερμιτζόγλου στο 40΄.

Συγκλονιστική η επανάληψη

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο η εικόνα του αγώνα άλλαξε εντυπωσιακά.

Και οι δύο ομάδες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και ειδικά ο Τύρναβος άρχισε να ξεδιπλώνει τις αρετές που διαθέτει ως ομάδα. Στο 63΄ οι «κυανέρυθροι» έφτασαν κοντά στην ισοφάριση όταν ο Κουβελάς σούταρε δυνατά με τον Καρατζιοβαλή να απομακρύνει με δυσκολία τον κίνδυνο.

Τελικά το γκολ για τον Τύρναβο ήρθε δέκα λεπτά αργότερα με σουτ του Σουλίδη, ο οποίος ήταν και ο σκόρερ της νίκης στην πρεμιέρα κόντρα στον Τηλυκράτη Λευκάδας.

Από τη στιγμή που το ματς ήρθε στα ίσια, και οι δύο ομάδες ανοίχτηκαν ακόμη περισσότερο προσπαθώντας να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ που θα τους έδινε και τη νίκη.

alt

Τελικά η Καλαμαριά ήταν αυτή που το πέτυχε το στο 82΄ με σουτ του Μωϋσιάδη.

Καθοριστική η αποβολή

Όμως το ποδόσφαιρο είναι ένα απρόβλεπτο άθλημα που ανά πάσα ώρα και στιγμή μπορεί να αλλάξουν πολλά. Ο Μωϋσιάδης μέσα σε τρία λεπτά από ήρωας έγινε ο μοιραίος για την Καλαμαριά.

Στο 85΄ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Σελεμίδη από την Πέλλα, με αποτέλεσμα ο Τύρναβος να αναθαρρήσει και να πιστέψει ότι μπορεί να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Κάτι που τελικά πέτυχε στις καθυστερήσεις, έστω και αν το γκολ προήλθε από πόδια ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Σελεμίδη και των βοηθών του Γιαμουζή και Κύφο.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Τζο Παλατσίδης): Καρατζιοβαλής, Σκέμπης, Νάιντος, Καραπατσακίδης, Καραντασιάδης, Λιόνης (73΄Ευθυμιάδης), Πλατάκης (47΄λ.τρ. Σάλιβαν), Δερμιτζόγλου, Παντελιάδης (51΄Χάτζι), Μωυσιάδης, Μπιτέλης.

ΤΥΡΝΑΒΟΣ (Μιχάλης Ζιώγας): Καραναστάσης, Ιακωβάκης (46΄Τζέκος), Σιάτρας (46΄Κουβελάς), Σουλίδης, Αλεξίου, Τζορμπατζίδης, Μάγγος, Αντωνόπουλος, Γεωργαντζιάς, Διαμαντίδης, Κράβαρης (71΄Σκούπρας Κ.).