Εξαιρετική πρεμιέρα για το Κιλελέρ…

Προβολές: 1090

alt

Του ΣΑΚΗ ΓΚΟΥΡΝΕΛΗ

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε τις επίσημες αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο νέο πρωτάθλημα της DETOX-Α΄ΕΠΣΛ η φιλόδοξη φέτος Α.Ε. Κιλελέρ μιας και επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 του αξιόμαχου Σμόλικα.

alt

Αναμέτρηση στην οποία οι κίτρινοι» του Αχιλλέα Τσιβόπουλου είχαν ορισμένα καλά διαστήματα, πέτυχαν ένα γκολ σε κάθε μέρος και έδειξαν αν και έχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης, πως έχουν κάθε λόγο να τρέφουν υψηλές βλέψεις για φέτος.

alt

Στον αντίποδα οι «πράσινοι» του Γιώργου Μάτου παρά το γεγονός πως μόχθησαν πολύ μέσα στον αγωνιστικό χώρο, έχουν κάθε λόγο να τα βάζουν με την ατυχία τους μιας και στο 25΄ο Κολοβός δεν κατάφερε να νικήσει από την άσπρη βούλα τον εξαιρετικό Μαγαζιώτη που απέκρουσε εντυπωσιακά και σα να μην έφτανε αυτό στο 35΄ο έμπειρος αμυντικός σημείωσε και αυτογκολ!

alt

Πάντως το ματς και ειδικά στο α΄μέρος πρόσφερε δυνατές συγκινήσεις με το πάθος να ξεχειλίζει και τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες εκατέρωθεν σε αντίθεση με την επανάληψη όπου ο ρυθμός του αγώνα έπεσε… αισθητά.

alt

Προβάδισμα για το Κιλελέρ…

Δυνατά ξεκίνησαν στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι και προσπάθησαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, με τον Πράπα Δ. μόλις στο 4΄να έχει ένα καλό σουτ που μπλόκαρε ο Μαγαζιώτης ενώ στο 16΄ο Πετράκης με προβολή δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από ωραία ενέργεια του Πράπα Κ.

Και στο 25΄ο Σμόλικας έφτασε μια ανάσα από το γκολ αλλά ο Μαγαζιώτης μάντεψε σωστά την εκτέλεση πέναλτι του Κολοβού (το κέρδισε ο Πράπας Κ. από τον Γαρουφαλιά) κρατώντας το μηδέν.

alt

Τα σκορ άνοιξε δέκα λεπτά αργότερα με τον Κολοβό να γυρνάει «άτσαλα» τη μπάλα πίσω στον Γραβάνη που ήταν εκτός θέσης και έκανε το 0-1.

Γκολ ψυχολογίας για τους φιλοξενούμενους που θα μπορούσαν να «καθαρίσουν» το ματς με τους Γκαραλιάκο (38΄, 40΄) και Μαλάκο (44΄) να μην βρίσκουν στόχο.

alt

Κλείδωσε… τη νίκη με «Γκάρι»

Στην επανάληψη οι «πράσινοι» πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση χωρίς όμως να δημιουργήσουν τη μεγάλη φάση, με τους «κίτρινους» να φυλάνε καλά τα νώτα τους και να ψάχνουν το γκολ στην κόντρα όπως και έγινε στο 78΄όταν από γέμισμα… του Κίτσιου Π., ο ταχύτατος Αντώνης Γκαραλιάκος βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας και αφού απέφυγε και τον Γραβάνη σφράγισε τη μεγάλη νίκη της ομάδας του διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.

alt

Από πλευράς Σμόλικας ο Ζάχος είχε δύο καλές στιγμές (73΄, 89΄) ενώ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν σε δύο περιπτώσεις με τον Μαλάκο (68΄, 76΄).