Ο Καραναστάσης τα ’βγαζε, ο Νόνης το ’βαλε…

Προβολές: 1730

alt

Του ΣΑΚΗ ΓΚΟΥΡΝΕΛΗ

Ονειρεμένο ντεμπούτο πραγματοποίησε ο υψηλόσωμος αμυντικός του Τυρνάβου Χρήστος Νόνης καθώς χάρης το δικό του τέρμα στο 69΄, ο Τύρναβος κατάφερε να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη από κάθε άποψη επικρατώντας με 1-0 της ΑΕ Ποντίων Κατερίνης.

alt

Μια νίκη που όχι μόνο ανεβάζει ακόμα πιο ψηλά στη βαθμολογία το συγκρότημα του Μιχάλη Ζιώγα αλλά παράλληλα διευρύνει το αήττητο σερί του στις πέντε αγωνιστικές.

Πάντως αποδείχθηκε στην περίπτωση του νεαρού αμυντικού Νόνη πως άξιζε ο κόπος για να εκδοθεί όσο το δυνατόν πιο γρήγορα γινόταν το δελτίο του μιας και έδειξε με το «καλημέρα» πως θα δώσει πολύτιμες λύσεις σε άμυνα και επίθεση.

alt

Φυσικά για να φτάσουν οι «κυανέρυθροι» στη μεγάλη αυτή νίκη χρειάσθηκε να βάλει το χεράκι του και ο εξαιρετικός πορτιέρο Πέτρος Καραναστάσης που πραγματοποίησε εντυπωσιακές επεμβάσεις κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

alt

Σε μια αναμέτρηση όπου ο Τύρναβος διεκδίκησε με αξιώσεις το θετικό αποτέλεσμα αλλά δε φάνηκε επιθετικά, σε αντίθεση με τους Κατερινιώτες (βρίσκονται στη διαδικασία της συνεργασίας με τον Ηρακλή με νέα ονομασία ΑΕΠ Ηρακλής, κάτι που θα συμβεί τις επόμενες μέρες) που έδειξαν να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έφτασαν σε αρκετές περιπτώσεις κοντά σε ένα γκολ αλλά όλες οι προσπάθειες σταματούσαν πάνω στον συγκλονιστικό Καραναστάση.

Την αναμέτρηση παρακολούθησαν περίπου 500 φίλαθλοι που αψήφησαν το τσουχτερό κρύο.

Μπλόκο… από τον Καραναστάση

alt

Η ΑΕΠ ήταν αυτή που έδειχνε από τα πρώτα λεπτά πιο δραστήρια και φλέρταρε δύο φορές έντονα με το γκολ με τον έμπειρο Μίλτο Σαπάνη (21΄, 24΄) αλλά ο Καραναστάσης απάντησε με ισάριθμα όχι όπως και στην εκπνοή νικώντας τον Κυβρακίδη.

alt

Αντίθετα ο Τύρναβος προσπάθησε με ένα χτύπημα φάουλ του Κουβελά στο 27΄ να φεύγει άουτ ενώ την ίδια τύχη είχε και η κεφαλιά του Νόνη στο 40΄.

Νόνης ο «χρυσοκέφαλος»…

alt

Στην επανάληψη οι Τυρναβίτες προσπάθησαν να φανούν πιο απειλητικοί με κινητήριο μοχλό τον Μάγγο που είχε ένα καλό σουτ στο 58΄το οποίο και έφυγε μόλις άουτ.

alt

Στο 64΄ο πρώην παίκτης του Τυρνάβου Λάζαρος Μουρατίδης έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Τσιτλακίδη αλλά ο Καραναστάσης με εντυπωσιακό τρόπο έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

alt

Και αφού δεν έγινε το 0-1, πέντε λεπτά αργότερα ο Τύρναβος ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Διαμαντίδη να βγάζει τη σέντρα και ο υψηλόσωμος Χρήστος Νόνης που είχε προωθηθεί, με κεφαλιά έκανε το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

alt

alt

alt

Στα τελευταία λεπτά οι Κατερινιώτες πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση χωρίς όμως αποτέλεσμα, με τον Μάγγο να φλερτάρει με ένα δεύτερο τέρμα στο 82΄αλλά και πάλι η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι με το 1-0 να μένει ως το τέλος και τον Τύρναβο να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη.

alt

alt

Οι διακριθέντες

alt

Από τον Τύρναβο ο τερματοφύλακας Πέτρος Καραναστάσης ήταν «όλα τα λεφτά» μιας και πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις, ο Χρήστος Νόνης πραγματοποίησε ονειρεμένο ντεμπούτο πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ενώ πάλεψαν πολύ Γεωργαντζιάς, Μάγγος και Διαμαντίδης.

alt

Όσο για τους Πόντιους, Σαπάνης και Κυβρακίδης ήταν οι πιο δραστήριοι παίκτες.

Η διαιτησία

Δεν απέφυγε τα λάθη τόσο ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Μανούρας Χ. όπως και οι δύο βοηθοί κ.κ. Φάντης και Μανούρας Ν. Την κίτρινη κάρτα αντίκρισαν οι Μάγγος 41΄, Σκούπρας Κ. 89΄, Χιονίδης 45΄, Λιόλιος 49΄.

ΤΥΡΝΑΒΟΣ (Μ. Ζιώγας): Καραναστάσης, Μάγγος, Κουβελάς (67΄ Τζέκος), Τσορμπατζίδης, Νόνης, Διαμαντίδης (85΄ Σιάτρας) , Ιακωβάκης (60΄ Λάππας), Σκούπρας Κ., Γεωργαντζιάς, Κράββαρης, Αντωνόπουλος.

ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ (Λ. Μπίλλης): Κελπέκης, Σαπάνης, Τσιτλακίδης, Χιονίδης (60΄Γούλας), Οικονόμου, Τροϊρης, Κυβρακίδης, Δεληζήσης, Λιόλιος (60΄Μουρατίδης), Προβατίδης (71΄Βεϊδεμενίδης), Χασιώτης.