.:: Larisa Goal ::. Σπουδαία νίκη και +5 για την Ανθούπολη!

Σπουδαία νίκη και +5 για την Ανθούπολη!

Προβολές: 695

alt

Του ΣΑΚΗ ΓΚΟΥΡΝΕΛΗ

Πολύ σημαντική νίκη στην κούρσα της ανόδου με 2-1 πέτυχε η Ανθούπολη καθώς θριάμβευσε στο ντέρμπι κορυφής κόντρα στον Π.Ο.Ε και αποσπάστηκε πέντε πόντους από τον βασικό του διεκδικητή, αποκτώντας πλέον σοβαρό προβάδισμα.

alt

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι που παρακολούθησαν 800 περίπου φίλαθλοι, ανάμεσα στις δύο βασικές διεκδικήτριες του τίτλου, με τις δυνατές προσωπικές μονομαχίες να κυριαρχούν.

alt

Μεγάλη νικήτρια και μάλιστα με το σπαθί της, αναδείχθηκε η ομάδα του Χρήστου Χατζηλιάδη που παρουσιάστηκε εξαιρετική στον αγωνιστικό χώρο, έδειξε ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο, πέτυχε δύο πανέμορφα γκολ ενώ θα μπορούσε να σκοράρει εκ νέου.

alt

Αντίθετα το συγκρότημα του Ζήση Ζιάγκα, παρουσιάστηκε κατώτερο των περιστάσεων, σε ένα τόσο μεγάλο παιχνίδι με έντονο βαθμολογικό ενδιαφέρον και μονάχα το γκολ του Παλάσιος στο 80΄, έδωσε μια σπίθα, διεκδικώντας έστω και τον βαθμό της ισοπαλίας στο φινάλε.

alt

Ο Μούτσα την έβαλε σε θέση οδηγού…

Από τα πρώτα λεπτά οι «βυσσινί» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 20΄πήραν προβάδισμα στο σκορ με άψογο πλασέ του Μπλέντι Μούτσα μετά από ωραία μεταβίβαση του Καραμπούζη κάνοντας το 0-1.

alt

Και εννέα λεπτά αργότερα ένα καλοχτυπημένο φάουλ του Κουβελά, έφυγε λίγο άουτ.

Στο 35΄ο Ιγγλέζος είχε ένα καλό σουτ που δεν ανησύχησε τον Ντιντή και στο 41΄ο Παπαδάκος επιχείρησε ένα εξαιρετικό σουτ αλλά ο Γούπος απέκρουσε δύσκολα ενώ στο 45΄και μετά από κακή εκτίμηση του Γούπου, ο Μούτσα δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί.

alt

Γκολάρα… ο Παπαδάκος

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η επανάληψη για τους «βυσσινί» καθώς στο 52΄, ο Σκούπρα βρήκε ωραία τον Γαβριήλ Παπαδάκο κι αυτός με ένα εξαιρετικό βολέ με εξωτερικό φάλτσο, έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Γούπου, γράφοντας το 0-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Η Ανθούπολη που ήλεγχε απόλυτα το ματς και θα μπορούσε να σκοράρει εκ νέου με τους Σκούπρα (54΄) και Παπαδάκο (65΄) αλλά ο Γούπος είχε ισάριθμες απαντήσεις.

alt

Στα τελευταία λεπτά ο Π.Ο.Ε, έκανε την απέλπιδα προσπάθεια για να βρει ένα γκολ και το βρήκε τελικά στο 80΄με τον Παλάσιος με ωραίο σουτ μετά από πάσα του Ρολντάν, μειώνοντας σε 1-2 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ντέρμπι.

Η Ανθούπολη οπισθοχώρησε, φυλάγοντας καλά τα νώτα της και λίγο έλειψε στο 89΄να έχουμε «εμφράγματα», με τον Ντιντή να κάνει την απόκρουση του αγώνα σε εξαιρετικό σουτ του Κωνσταντινίδη και ο Κορτσάρι σε δεύτερο χρόνο, έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, με το 1-2 να είναι και το τελικό σκορ.