Ο Φιλίππου έκρινε το ντέρμπι…

Προβολές: 809

alt

Του ΣΑΚΗ ΓΚΟΥΡΝΕΛΗ

Χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Βαϊος Φιλίππου στην εκπνοή του α΄μέρους μετά από ωραία προσπάθεια, η Νεάπολη πήρε το ντέρμπι κόντρα στη Φορτούνα Κουτσοχέρου επικρατώντας με 1-0 και απολαμβάνει πλέον τη μοναξιά της κορυφής στον 3ο όμιλο της Β΄ΕΠΣΛ.

alt

Σε ένα κλασικό ντέρμπι με τις δυνατές προσωπικές μονομαχίες να είναι το κύριο χαρακτηριστικό, με ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και τις δύο ομάδες να παλεύουν να «επιβιώσουν» στον κάκιστο αγωνιστικό χώρο της Νεάπολης Β΄.

alt

Τελικά οι «παρτεινοπέι» βγήκαν νικητές από τη μάχη αυτή, κάνοντας το πέντε στα πέντε και συνεχίζουν ακάθεκτοι, την ίδια ώρα που το συγκρότημα του Σπύρου Ευαγγέλου από τη μεριά του, έκανε φιλότιμη προσπάθεια κυρίως στην επανάληψη, όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα.

alt

Με δράστη τον Φιλίππου…

Στο α΄ μέρος και οι δύο ομάδες προσπάθησαν από την αρχή να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, με τη Φορτούνα να απειλεί πρώτη στο 19΄με τον Μίχο να μη μπορεί να νικήσει τον Λιούτα.

Η Νεάπολη στο 25΄ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Ζαφειράκη από τον τερματοφύλακα Κολοβό αλλά ο κ. Κακάνης που ήταν κοντά στη φάση έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

alt

Και τρία λεπτά αργότερα η Νεάπολη φλέρταρε με το γκολ με τον Κολοβό να αποκρούει σωτήρια τόσο το χτύπημα φάουλ του Φιλίππου, όσο και το κοντινό πλασέ του Ζάρρα σε δεύτερο χρόνο.

Στο 29΄ ο Τσιούτσιας από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα άουτ ενώ στο 43΄ο ίδιος παίκτης δεν κατάφερε να φανεί απειλητικός μιας και η μπάλα του έπαιξε άσχημο παιχνίδι στο τερέν.

alt

Και στην εκπνοή του α΄μέρους ο Βαϊος Φιλίππου με ωραία ενέργεια έκανε το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

alt

Προσπάθησε η Φορτούνα, κράτησε… η Νεάπολη

Η πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης ήταν και αμφισβητούμενη, με τον Μίχο να τσιμπάει… τη μπάλα με το κεφάλι προ του Περήφανου και να πέφτει στο έδαφος, με τους φιλοξενούμενους να «φωνάζουν» για πέναλτι αλλά ο κ. Κακάνης είπε και πάλι να συνεχιστεί το ματς.

Ένα δεύτερο ημίχρονο όπου έλειψαν οι μεγάλες φάσεις, με τη Φορτούνα να πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης χωρίς όμως να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία και η Νεάπολη κρατούσε γερά στα μετόπισθεν, βγαίνοντας επικίνδυνα στην κόντρα και σε μια από αυτές στο 84΄ο Ζαφειράκης βρέθηκε φάτσα με το δεύτερο γκολ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ και το 1-0 έμεινε ως το τέλος.

alt

Η διαιτησία

alt

Ο διαιτητής της αναμέτρησης Νίκος Κακάνης προσπάθησε να αποδώσει δικαιοσύνη και τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό. Όσο για τις δύο περιπτώσεις πέναλτι (25΄, 51΄) με την πρώτη ματιά φαίνονται για παραβάσεις αλλά ο ίδιος που ήταν κοντά στις φάσεις, έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

Χωρίς προβλήματα οι δύο βοηθοί κ.κ. Τζιμούρτος και Θύμιου.