Χορταστική ισοπαλία στο Δασοχώρι…

Προβολές: 458

alt

Του ΣΑΚΗ ΓΚΟΥΡΝΕΛΗ

Ατρόμητος Δασοχωρίου και Ροδιακός μοιράσθηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής του 1ου ομίλου της Β΄ΕΠΣΛ μιας και αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2, με την κατάσταση στην κορυφή να παραμένει ως έχει και τη «μαύρη θύελλα» να φιγουράρει μόνη πρώτη.

alt

Ματς για γερά νεύρα με τις δυνατές προσωπικές μονομαχίες να κυριαρχούν και ουσιαστικά οι δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο, με το α΄μέρος να ανήκει ολοκληρωτικά στο συγκρότημα του Γιώργου Φτεργιώτη όπου και προηγήθηκε με 0-2 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μανώλη Μουκούλη που σκόραρε δις.

alt

Όμως στην επανάληψη οι «κόκκινοι» με τον Γιώτη Παππά στον πάγκο (ο Νίκος Χατζημπύρος απουσίαζε για επαγγελματικούς λόγους), ανέβασαν κατακόρυφά την απόδοσή τους και κατάφεραν να σώσουν την παρτίδα μιας και έλαμψε το άστρο του Γιώργου Τανάγια.

alt

Με υπογραφή «Πούκι»…

Μπορεί ο Ατρόμητος να ήταν αυτός που απείλησε πρώτος στο 28΄με ένα καλό σουτ του Ασπετάκη να φεύγει άουτ αλλά ο Ροδιακός ήταν αυτός που ευτύχησε να βρει δίχτυα στην αμέσως επόμενη φάση, όταν ο Πατρίκου Αρ. έβγαλε τη σέντρα και ο Μανώλης Μουκούλης τσίμπησε… τη μπάλα με το κεφάλι προ του Ταλιού και έκανε το 0-1.

Πέντε λεπτά αργότερα ο ιδιαίτερα δραστήριος Αριέν Πατρίκου επιχείρησε το σουτ το οποίο εξουδετέρωσε δύσκολα ο Ταλιός σε κόρνερ.

Και στο 41΄οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε ένα δεύτερο τέρμα και πάλι με τον Μουκούλη με πλασέ μετά από ωραία ενέργεια του Λέκα Σίλβι, γράφοντας το 0-2.

alt

Στο 43΄ο Μπιζιώτας βρέθηκε φάτσα με το γκολ αλλά η μπάλα κόντραρε τελευταία στιγμή και στην εκπνοή του α΄μέρους ο Ατρόμητος έφτασε μια ανάσα από το γκολ αλλά ο Μπιζιώτας απομάκρυνε προ της γραμμής την προβολή του Τσόπα.

alt

Ο «Τζόμπι» μπήκε και τα άλλαξε όλα…

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, Τανάγιας και Καραγιώργος ρίχθηκαν στη μάχη για λογαριασμό του Δασοχωρίου και έμελλε να αλλάξουν τα δεδομένα το ματς.

Δυνατά ξεκίνησαν οι «κόκκινοι» και στο 55΄ο Τσόπας με προβολή μετά από κεφαλιά του Τανάγια που απέκρουσε ο Πασάλογλου έφυγε μόλις άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ροδιακός άγγιξε το τρίτο τέρμα με τον Πατρίκου Αρ. να βγάζει σε θέση βολής τον Μουκούλη αλλά αυτός αμαρκάριστος έστειλε τη μπάλα άουτ.

alt

Και επειδή η μπάλα είναι γένους «θηλυκού» τιμώρησε… τον Ροδιακό στη συνέχεια.

Και πιο συγκεκριμένα στο 64΄ο Γιάννης Κόκκινος αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Λέτσιο και μείωσε σε 1-2, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Ο Ατρόμητος πήρε ψυχολογία και στο 76΄ο Γιώργος Τανάγιας με ωραία κεφαλιά μετά από σέντρα ακριβείας του Καραγιώργου έφερε το ματς στα ίσια (2-2), μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

alt

Μάλιστα λίγο έλειψε ο Τανάγιας να σκοράρει εκ νέου στο 79΄αλλά το οριζόντιο δοκάρι σταμάτησε την προσπάθεια του και στην επαναφορά ο Μήτρος την έστειλε άουτ.

Τελευταία καλή στιγμή στο 86΄όταν μετά από σέντρα του Μπουζούκα, ο Κωσταρέλλος με υπερπροσπάθεια απομάκρυνε τη μπάλα προ της γραμμής, χτυπώντας… μάλιστα και στο δοκάρι, με το 2-2 να είναι και το τελικό σκορ.