Δύσκολη πρόκριση για τη Νέα Πολιτεία…

Προβολές: 1932

alt

Του ΣΑΚΗ ΓΚΟΥΡΝΕΛΗ

Χάρη στο τέρμα που σημείωσε Αποστόλης Κατσιάνος στο 101΄με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σκόμπα, η Αστραπή Νέας Πολιτείας κατάφερε να αποδράσει με την πρόκριση από τη Μαρμαρίνη επικρατώντας του αξιόμαχου Χείμαρρου με 2-1 στην παράταση (κ.α. 1-1).

alt

Μια πρόκριση που ήρθε μετά κόπων και βασάνων για το νεανικό συγκρότημα του Κώστα Τσότσου που παρουσίασε ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αλλά μέτρησε μια σημαντική απουσία αυτή του Σπύρου ο οποίος αποχώρησε με χτύπημα στον αστράγαλο.

alt

Στον αντίποδα οι «κόκκινοι» του Γιάννη Μπουρνάκα αν και μια κατηγορία πιο κάτω, κέρδισαν τις εντυπώσεις με την αγωνιστική τους παρουσία μιας και ήταν πιο δραστήριοι στην επίθεση αλλά η διαφορά ήταν πως δεν μετουσίωσαν τις όποιες ευκαιρίες σε γκολ, σε αντίθεση με τους «πορτοκαλί» που ήταν άκρως αποτελεσματικοί.

alt

Γκολ και σασπένς…

Φουριόζος ξεκίνησε στο ματς ο Χείμαρρος και αφού έριξε τρεις προειδοποιητικές βολές με τους Βουγλάνη (2΄), Νάτση (3΄) και Τζουλάι (6΄σουτ στο κάθετο δοκάρι), πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 12΄με ωραίο σουτ του Κώστα Βουγλάνη μετά από εκτέλεση φάουλ του Τζουλάι κάνοντας το 1-0.

alt

Στην πρώτη της ουσιαστική προσπάθεια η Αστραπή κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 27΄με άψογο πλασέ του Κώστα Καλτσά ο οποίος αξιοποίησε την εξαιρετική μεταβίβαση του Σπύρου.

Στο 38΄οι γηπεδούχοι άγγιξαν το δεύτερο τέρμα αλλά ο Κατσίκας έδιωξε δύσκολα το σουτ του Βάρσου Γ.

alt

Γεμάτη… η επανάληψη

Στην επανάληψη η Αστραπή ήταν αυτή που ξεκίνησε με επιθετικές διαθέσεις απειλώντας με τους Σπύρου (47΄) και Καλτσά (50΄).

Ο Χείμαρρος απάντησε στο 53΄με τον Βάρσο Γ. και στο 67΄ η λαρισινή ομάδα έχασε μοναδική διπλή ευκαιρία να μπει μπροστά στο σκορ, πρώτα με τον Καλτσά να τον νικάει σε ανεπανάληπτο τετ α τετ ο Μπρούσας και στην εξέλιξη της φάσης το πλασέ του Καφφέ απομάκρυνε προ της γραμμής ο Βλάχος.

Γκέκας (69΄), Νάτσης (71΄) και Σπύρου (75΄), Σκόμπας (81΄) φλέρταραν με ένα γκολ αλλά δεν μπόρεσαν να βρούνε δίχτυα και έτσι το 1-1 έμεινε ως το τέλος, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην ημίωρη παράταση.

alt

Κατσιάνος ο λυτρωτής!!!

Το πρώτο καλό σουτ στην παράταση ανήκε στον Τζουλάι στο 97΄ αλλά δεν βρήκε στόχο.

Για να φτάσουμε στο 101΄ όταν ο προωθημένος Αποστόλης Κατσιάνος με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σκόμπα έκανε το 1-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Λίγο έλειψε το ματς να οδηγηθεί στα πέναλτι αλλά ο νεαρός πορτιέρο της Αστραπής πραγματοποίησε έξοχη απόκρουση σε σουτ του Νάτση στο 117΄, με το 1-2 να είναι και το τελικό σκορ.