.:: Larisa Goal ::. Τελικά το θεσσαλικό ντέρμπι βάφτηκε «πράσινο»…
11 Νοέμβριος 2017

Τελικά το θεσσαλικό ντέρμπι βάφτηκε «πράσινο»…

Προβολές: 5104

alt

Τι κι αν ο Γυναστικός Λάρισας-Φάρος έδειξε τάσεις αυτοκαταστροφής στο τελευταίο δεκάλεπτο, τελικά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των αξιόμαχων Τρικάλων και πανηγύρισε μια σημαντική νίκη με 77-70 στο θεσσαλικό ντέρμπι.

MVP ο Ρόναλντ Σάφτεναρ που είχε μία συνολική «γεμάτη» απόδοση σε άμυνα και επίθεση πετυχαίνοντας τους 25 πόντους για την ομάδα του σε 31:17 λεπτά παρουσίας του στο παρκέ έχοντας παράλληλα 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 τάπα. Αρκετά καλοί για τους γηπεδούχους και οι Γουέαρ-Γκάλογουεϊ που πρόσφεραν θέαμα σε αρκετές περιπτώσεις ξεσηκώνοντας τους περίπου 1000 φιλάθλους που παρακολούθησαν την αναμέτρηση, ενώ για τα Τρίκαλα καλύτερος του γηπέδου ήταν ο Μάρεϊ με τον Βασιλειάδη που αστόχησε στο κρίσιμο σουτ για την ισοφάριση!

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 49-32, 65-47, 77-70

Γυμναστικός Λάρισας Φάρος (Σκουρτόπουλος): Γουεάρ 12 , Ντρέιπερ 12 (1), Σάφτεναρ 25 (1), Παπαντωνίου 5 (1), Γκάλογουεϊ 6, Παπαμακάριος 9 (1), Μαραγκός 3, Μουράτος 3, Διαμαντάκος 2, Στυλιανού.

Τρίκαλα (Μέξας): Τζόουνς 8 (1), Σλαφτσάκης 6, Χέιλ 1, Φέισεϊ 4, Μάρεϊ 14 (1), Λούντζης 6 (1), Ρος 8 (2), Τέγιτς 11 (1), Βασιλειάδης 12 (2).