04 Δεκέμβριος 2016

… και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα

Προβολές: 1289

alt

Δυστυχώς η ΑΕΛ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί και πάλι τον παράγοντα έδρα γνωρίζοντας οδυνηρή εντός έδρας ήττα με 2-1 από τον Ατρόμητο και μπαίνει πλέον σε περιπέτειες όσον αφορά την υπόθεση σωτηρία μιας και απέχει μόλις έναν πόντο από αυτή.

Σε ένα παιχνίδι όπου και πάλι οι «βυσσινί» του Σάκη Τσιώλη είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αλλά κάποιες ολιγωρίες στην άμυνα τους στοίχησαν και σίγουρα θα χρειασθεί μεγάλη προσπάθεια στη συνέχεια προκειμένου να ανατραπούν τα δεδομένα.

Το φιλμ του αγώνα:

7’ Σέντρα του Ρέντζα από δεξιά, ο Ναζλίδης έκανε την κεφαλιά αλλά ο Γκορμπούνοφ με εντυπωσιακό τρόπο έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Με την εκτέλεσή του και πάλι ο Ναζλίδης έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

20’ Ο Ούμπιντες καταφέρνει να πάρει τη μπάλα από τον Φάρκας, λίγο έξω από την μικρή περιοχή και σούταρε δυνατά, αλλά ο Ξενοδόχοφ σε πολύ καλή θέση έσωσε την εστία του, πραγματοποιώντας σπουδαία επέμβαση

21’ Δυνατό σουτ του Ναζλίδη έξω από την περιοχή έπεσε ο Γκορμπούνοφ και με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε τη μπάλα

44’ ΓΚΟΛ Αδυναμία της λαρισινής άμυνας να διώξει τη μπάλα και σε τρεις μάλιστα χρόνους, έγινε από αριστερά η σέντρα στην καρδιά της περιοχής εκεί που ο Λημνιός με γυριστό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ξενοδόχοφ κάνοντας το 0-1

47’ ΓΚΟΛ Ο Ναζλίδης από αριστερά έκανε εντυπωσιακή κίνηση και «σέρβιρε» μισό γκολ στον Ματθαίο Μαρουκάκη, που δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με πλασέ έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 1-1

56’ ΓΚΟΛ Αντεπίθεση του Ατρομήτου με τον Λε Ταλέκ να σουτάρει και να νικά τον Ξενοδόχοφ κάνοντας το 1-2

63’ Σουτ από πλάγια θέση του Μαρουκάκη, η μπάλα πέρασε άουτ

65’ Σουτ του Ναζλίδη από τον άξονα, η μπάλα στα χέρια του Γκορμπούνοφ

76’ Δυνατό σουτ του Ρέντζα από τη γωνία της περιοχής, ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου έπεσε στη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ

86’ Σέντρα του Ρέντζα, κεφαλιά του Ναζλίδη η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ

ΑΕΛ: Ξενοδόχοφ, Ρέντζας, Γκόλιας, Φάρκας, Κόντορ, Άντονι, Ντοντό (46’ Αβραάμ), Ναζλίδης, Ντέλετιτς (46’ Μαρουκάκης), Ποτουρίδης, Ναβάρο (63’ λ.τ. Καπός)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γκορμπούνοφ, Κοντοές, Μπιτόλο, Μπάγκα, Φυτανίδης, Μπρίτο (78’ Κατράνης), Ούμπιντες, Λε Ταλέκ, Τόνσο (88’ Ζησόπουλος), Λαζαρίδης, Λημνιός (65’ Κεϊτά)

Αίθουσα Τύπου «Κ. Μπετχαβές»

alt

Γέμισε συγκίνηση το AEL FC ARENA, όταν λίγη ώρα πριν την έναρξη της αναμέτρησης της ΑΕΛ με τον Ατρόμητο, βρέθηκαν στο αγωνιστικό χώρο ο γιος του Κώστα Μπετχαβέ, Δημήτρη και οι δύο αγαπημένες εγγονές του εκλιπόντος.

Στα μάτριξ του γηπέδου ένα γεμάτο συναίσθημα βίντεο, με στιγμές του Κώστα από τον αγαπημένο του χώρο, την αίθουσα Τύπου είτε του Αλκαζάρ, είτε του AEL FC ARENA και στη συνέχεια ο κ. Αλέξης Κούγιας πήρε το μικρόφωνο και χωρίς να μπορεί να κρύψει τη συγκίνησή του:

«Τον γνώριζα πολλά χρόνια πριν, όταν ακόμη ήμουν αντιπρόεδρος στην ΕΠΑΕ και τον συνάντηση από την πρώτη ημέρα που ήρθα εδώ.

Μάλιστα, μετά το ματς με τον Πανιώνιο συζητήσαμε για τον αγώνα και δεν πίστευα όταν ο Ηλίας (σ.σ. Μπίνας) με πήρε τηλέφωνο και μου είπε τα δυσάρεστα νέα.

Ήταν Κύριος, με το «κ» κεφαλαίο και εμείς από σήμερα θα ονομάσουμε την αίθουσα Τύπου του AEL FC ARENA, σε αίθουσα Τύπου «Κωνσταντίνος Μπετχαβές».

Στη συνέχεια μίλησε και ο γιος του αείμνηστου δημοσιογράφου, Δημήτρης, που ευχήθηκε η ΑΕΛ να ζήσει σύντομα τις στιγμές που έζησε και στο παρελθόν…

Τέλος, ο πρόεδρος της ΠΑΕ ΑΕΛ κ. Ανδρέας Λιόντος και ο αντιδήμαρχος Περιστερίου και αντιπρόεδρος του Αστέρα κ. Μπέτσης, ανέβηκαν στα δημοσιογραφικά θεωρεία και άφησαν από μία ανθοδέσμη εκεί που καθόταν ο Κώστας Μπετχαβές.