Ζωντανός παρά το «Χ» ο Δωτιέας Αγιάς…

Προβολές: 966

alt

Του ΣΑΚΗ ΓΚΟΥΡΝΕΛΗ

Ο Λάζαρος Κουμπούρας ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα στο 93΄και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στον Δωτιέα Αγιάς στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον ιδιαίτερα ανταγωνιστικό Αστέρα Καρδίτσας.

alt

Αποτέλεσμα σε καμία περίπτωση το επιθυμητό αλλά διατηρεί ακόμα ακέραιες τις ελπίδες των «κόκκινων» των Τάσου Μπεριτζά-Κώστα Παπαρίζου στην προσπάθεια που κάνουν για την κατάκτηση της πολυπόθητης ανόδου στη Γ΄Εθνική.

alt

Σε ένα παιχνίδι όπου οι παίκτες του Δωτιέα εμφανίστηκαν διπρόσωποι στον αγωνιστικό χώρο μιας και η εξαιρετική εμφάνιση του α΄μέρους, διαδέχθηκε μια νωθρή και συνάμα νευρική επανάληψη, δείγμα ίσως και του άγχους για την κατάκτηση της νίκης κόντρα σε μια ομάδα που με βάση την εικόνα της, αδικείται από τη θέση της στον βαθμολογικό πίνακα.

alt

Όπως και να ’χει ο Δωτιέας καλείται πλέον να κάνει το δύο στα δύο με Πυρσό (εκτός) και Πύρασο (εντός) ευελπιστώντας να ευνοηθεί και από τα υπόλοιπα αποτελέσματα για να πανηγυρίσει.

alt

Ιδανικό ξεκίνημα, παγωμάρα… στις καθυστερήσεις

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Μακρή να βγάζει τη σέντρα και ο Κώστας Χατζής με εντυπωσιακό τακουνάκι έγραψε το 1-0 για τον Δωτιέα.

alt

Μάλιστα δύο λεπτά αργότερα ο Δωτιέας άγγιξε το δεύτερο τέρμα αλλά το δοκάρι σταμάτησε την προσπάθεια του Τσατσαλίδη.

Η πρώτη αντίδραση από πλευράς Αστέρα ήρθε στο 8΄με το σουτ του Ντόβα να φεύγει άουτ.

alt

Στο 35΄ο Μακρής απείλησε και μάλιστα δις αλλά τερματοφύλακας και αμυντικοί απομάκρυναν τη μπάλα.

Και στο 45΄ένα καλό σουτ του Μποτέλη έφυγε λίγο άουτ ενώ στο 45΄+2, ο Τσιρογιάννης σούταρε, ο Μάλτζαρης απέκρουσε προσωρινά αλλά ο Ντόβας που καραδοκούσε έφερε το ματς στα ίσια (1-1).

alt

Ο Κουμπούρας είχε τον τελευταίο λόγο…

Λίγο έλειψε να ξεκινήσει ιδανικά και η επανάληψη για «τους κόκκινους» με τον Μακρή να βρίσκεται απέναντι από τον Γεωργαντζά στο 46΄αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ.

Και κάπου εκεί έσβησε… η φλόγα των γηπεδούχων, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και στο 77΄ευτύχησαν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με τον Καραγιάννη μετά από έξοχη μεταβίβαση του Μπιτέλη, κάνοντας το 1-2.

alt

Ο Δωτιέας έκανε την απέλπιδα προσπάθεια στα τελευταία λεπτά να φτάσει στην ισοφάριση και τα κατάφερε στο 93΄με τον Λάζαρο Κουμπούρα με σουτ μετά από προσπάθεια του Σούμπαση διαμορφώνοντας το τελικό 2-2, βαθμός που ίσως αποδειχθεί «χρυσός» στο φινάλε…

Η διαιτησία

Εύκολο έργο είχε ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Ρηγόπουλος που είχε βοηθούς τους κ.κ. Γκόγκο και Ζουρνατζίδη (Ημαθίας).